České dráhy budou informovat o výlukách e-mailem

31. května 2008 v 20:23 |  informace ČD

České dráhy budou informovat o výlukách e-mailem

Ilustrační obrázekOlomouc - Pravidelní cestující se od 29. května snáze dozvědí o dopravních omezeních na železničních tratích, které využívají. Umožní to společný informační projekt Českých drah a Správy železniční dopravní cesty, jenž byl dnes oficiálně představen na olomouckém hlavním nádraží. Cílem dlouhodobé kampaně je nabídnout veřejnosti i médiím jednotný a přehledný systém informování o výlukách a mimořádnostech, které nepříjemně ovlivňují cestování. Celou aktivitu zastřešuje nový vizuální styl, který by měl na důležité informace na první pohled upozornit. Kromě oranžovo-bilých informačních panelů ve stanicích mohou být cestující od dnešního dne pravidelně informováni i e-mailem.

Mravenec vám poradí

Ilustrační obrázekTvůrci informační kampaně se rozhodli kromě výrazné barevné kombinace představit i maskota, který bude veřejnost, obdobně jako u Ředitelství silnic a dálnic, upozorňovat na výluky a informovat o stavebních pracích. Novým symbolem koridorů a rekonstrukcí se tak stává mravenec. Ten má podle SŽDC vystihnout charakter probíhajících rozsáhlých projektů při modernizacích koridorů a rekonstrukcích nádraží. "Bude radit cestujícím, jakou nejlepší trasu použít, informovat je o výlukách a omezeních i o náhradní autobusové dopravě a také varovat na červenobílých stavebních páskách před vstupem do míst, kde se intenzivně staví," říká Zbyněk Honys, ředitel Odboru komunikace ČD. S informačními panely se od dnešního dne mohou cestující setkat na nádražích v Praze, Olomouci, Plzni, Kolíně a Českých Budějovících, tedy v uzlech, v nichž se naplno projevuje výluková činnost. "Systém se letos postupně rozšíří do 357 stanic v celé České republice," dodává Jiří Kolář, náměstek generálního ředitele ČD pro provoz. Na všech informačních materiálech bude viditelně uvedeno číslo informační linky pro zákazníky, stejně jako adresa webového přehledu výluk.

ČD slibují podrobnější a konkrétnější informace

Ilustrační obrázekSekce webových stránek ČD věnovaná výlukám bude od dnešního dne poskytovat víc praktických informací: především přehled vlaků, kterých se dané omezení dotkne, s rychlým přístupem k detailům o jízdě konkrétního vlaku. Přehledy by nově měly obsahovat přesnější popis příčiny výluky a informace o náhradní autobusové dopravě. Právě ta způsobuje cestujícím nejvíc komplikací, za což se dráhy v minulosti stávaly terčem kritiky pro nedostečné informování. Řešením by měla být podle Aleše Ondrůje z tiskového oddělení ČD právě lepší informovanost veřejnosti. K tomu poslouží kampaň, která cestujícím vysvětlí, že výluky jsou nutné pro zkvalitnění vlakové dopravy. Pro lepší orientaci v systému tratí a nalezení výhodnějšího spojení má posloužit nové grafické zpracování mapy výlukové činnosti.
Novou funkcí je automatické zasílání informací o výlukách e-mailem. Jednoduše si o něj může požádat každý na webu ČD a vybrat si tratě, o kterých jej následně bude systém informovat. Přehled výluk na další den zájemcům přijde do schránky vždy kolem čtrnácté hodiny; týdenní přehledy pak budou zasílány v pátek po poledni. Zpráva bude, podobně jako přehled na webových stránkách, obsahovat údaje o délce omezení, zasažených spojích, příčinách a případné náhradní dopravě. Rozšířená verze tohoto systému je určena novinářům, které takto mohou ČD informovat o nejdůležitějších mimořádnostech v dopravě v předstihu.

Zrychlujeme dopravu na železnici - daní za to jsou výluky

Ilustrační obrázekOd všech představených novinek si ČD i SŽDC slibují lepší informovanost o změnách, které se na české železnici ději, a omezeních, jež si tyto projekty vyžadují. To by mohlo přispět k zlepšení poměrně špatné pověsti drah, pokud jde o zpoždění a komplikace v dopravě. Dráhy v tomto směru jako příklad uvádějí nedávnou elektrifikaci tratě z Ostravy do Opavy, kde podle Ondrůje po počátečních pochybnostech veřejnost přijala několikaměsíční výluku s náhradní autobusovou dopravou s pochopením. Ještě v průběhu letošního roku bude dokončeno několik významných projektů, včetně segmentu 3. koridoru Olomouc - Zábřeh a pražského Nového spojení, čímž se odstraní hned několik úzkých míst na hlavních tazích. Už nyní ale SŽDC plánuje další stavby, které přinesou nová omezení v dalších úsecích. Tempo stavebních prací by nemělo polevit ani v následujících letech - jen letos stát investuje do obnovy a modernizace železniční stíě 27 miliard korun a tato částka se s pomocí operačního programu Doprava v budoucnu ještě zvýší. "Stavební práce na železničních tratích s sebou vždy přinášejí určitá omezení a někdy mohou i komplikovat cestování. Ale po jejich dokončení se cestující a dopravci dočkají rychlé, bezpečné a spolehlivé železnice v evropských parametrech," uvádí Jan Komárek, generální ředitel SŽDC.
Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek
zdroj: ŽelPage
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak hodnotíte služby poskytované v ČD-Centru Pardubice hl.n.?(známkujte jako ve škole)

1 43.7% (87)
2 16.6% (33)
3 12.1% (24)
4 12.6% (25)
5 15.1% (30)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.