Výstava ve vlaku připomíná osudy obětí holocaustu

21. dubna 2008 v 15:18 |  kam na výlet

Výstava ve vlaku připomíná osudy obětí holocaustu

aktualizováno 25.5.2008
Speciální vlak, který ze Slovenska přivezl výstavu o tragických osudech lidí za II. světové války přijede i do Pardubic na hlavní nádraží.Ve dvou dobových vagonech si návštěvníci prohlédnou bezpočet fotografií a dokumentů. Během sledování čtvrthodinového filmu pak na vlastní kůži pocítí atmosféru židovských transportů.
Ojedinělý "Projekt Vagón" vznikl v Muzeu Slovenského národního povstání v Banské Bystrici. Působivou výstavu na kolejích už vidělo téměř 60 tisíc Slováků, po českých městech bude jezdit do 27. června. V Pardubicích hl.n. bude od 26.května do 30.května 2008 na 1b nástupišti od 8.00 - do 18.00 hod.
"Cílem projektu je připomenout 66. výročí začátku deportací slovenských Židů. 25. března 1942 odjel z Popradu jeden z prvních transportů. Vezl tehdy 1 000 židovských děvčat z východního Slovenska do Osvětimi, jedno z nich zemřelo ještě během cesty," vysvětluje náměstek ředitele Muzea Slovenského národního povstání Roman Hradecký. "Chceme hlavně mladým lidem připomenout, jaké utrpení museli transportovaní prožít. Jen v první vlně transportů v roce 1942 bylo do koncentračních táborů odvezeno na 60 tisíc slovenských občanů."
V prvním voze, který slouží jako výstavní sál, se návštěvníci seznámí s historií protižidovských opatření po roce 1938, včetně deportací slovenských Židů a Romů do koncentračních táborů. Výstavu doplňují výpovědi 20 konkrétních lidí pronásledovaných nacisty.
"Druhý vůz vypadá tak, jak ho za II. světové války poznaly oběti holocaustu. Na zemi jsou mřížkou vyznačena místa pro každého transportovaného, aby si návštěvníci mohli vyzkoušet na jakém prostoru a v jakých podmínkách byli lidé převáženi. Autentický zážitek dotvářejí figuríny a dokumentární film s výpověďmi lidí, kteří řádění nacistů přežili," dodává Zbyněk Honys, ředitel Odboru komunikace Českých drah.
Výstavu si budou moci lidé prohlédnout ve dvanácti českých a moravských městech. První zastávkou byla Praha, poslední budou Bohušovice nad Ohří v blízkosti Terezína, kam vlak dorazí 23. června.
Oficiálním dopravcem tohoto vlaku je společnost ČD Cargo.
Projekt Vagon není jediným projektem tohoto typu, kterého se České dráhy účastní. "Teď například připravujeme s Českou televizí velký projekt Winton Train," říká Zbyněk Honys. "V roce 2009 to bude právě 70 let, co Sir Nicholas Winton vypravoval z Prahy vlaky s židovskými dětmi, které tak zachránil před koncentračními tábory. Poslední vlak měl jet na začátku září, ale už nevyjel. Prvního září 1939 začala válka a všech 250 dětí, které čekaly na odjezd, skončilo v koncentračních táborech." České dráhy spolupracují také na celovečerním dokumentu Mateje Mináče Nickyho Rodina a v roce 2009 vypraví do Londýna historický vlak, ve kterém pojedou z Prahy "děti Nicholase Wintona" a děti "jeho dětí". Bude to připomenutí právě tohoto posledního vlaku.
České dráhy se projektům, kterými deklarují společenskou odpovědnost firmy, věnují dlouhodobě. Jedním z nich je i celovečerní film Poslední vlak, který vypovídá o hrůzách holocaustu. Jeho natáčení proběhlo v prostředí Českých drah a právě v této době ho mohou diváci shlédnout v našich kinech. Poslední vlak se nesnaží ukázat velké dějiny, ale vrací se k dramatickým osudům bezbranných, kteří jen díky svému původu ztratili status lidí. Film je napínavým příběhem o lidech, kteří tváří v tvář smrti musejí jednat a nemají se kam obrátit pro pomoc. Síla filmu spočívá především ve skvělých hereckých výkonech, napínavé atmosféře a hlavně historické věrnosti.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se vám líbí souprava ř.814+914 Regionova?

Perfektní 32.2% (38)
Dobrý 20.3% (24)
Stejný jako starý motor ř.810 12.7% (15)
Hrozný 34.7% (41)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.