Mosty 2007

9. února 2008 v 22:45 |  bezbariérovost

Ceny Mosty 2007 byly slavnostně vyhlášeny

06.02.2008 16:18
V chrudimském regionálním muzeu byly slavnostně vyhlášeny ceny Mosty 2007. Ocenění Národní rady osob se zdravotním postižením obdrží projekty, které zlepšují postavení postižených ve společnosti. Vítěze letošního pátého ročníku představuje radní Pardubického kraje a zároveň člen hodnotící komise Miloslav Macela.
"V první kategorii, která je určena pro subjekty veřejné zprávy, zvítězilo město Klatovy, které vybudovalo regionální centrum sociální integrace a celoživotního vzdělávání. V druhé kategorii, která je určena pro nestátní subjekty, zvítězilo občanské sdružení Trianon z Českého Těšína za projekt pracovní integrace. Úplně nejtěžší to bylo v třetí kategorii, což je zvláštní cena. Tam nakonec porota rozhodla udělit dvě ocenění - jedno osobě, kterou je pan profesor Pfeifer, který se dlouhodobě věnuje rehabilitaci zdravotně postižených. Druhou cenu získal Český svaz ledního hokeje za to, že se stará dobře o sledgehokejisty, kteří získali druhé místo na mistrovství Evropy."

České dráhy vezly postižené na předání cen Mosty 2007

V Chrudimi, v překrásném společenském sále zdejšího Regionálního muzea, se v úterý 5. února rozdělovaly výroční ceny Mosty 2007, udělované Národní radou osob se zdravotním postižením (NRZP). Tato ocenění jsou určena institucím i jednotlivcům, kteří významným způsobem a nad rámec svých povinností přispěli ke zlepšení postavení zdravotně postižených lidí.
Slavnostní odpoledne, které uváděl herec Martin Dejdar, vedle stovek osob se zdravotním postižením poctili svou návštěvou první dáma Livie Klausová, první vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek a někteří krajští radní, např. Miloslav Macela (KDU-ČSL) odpovědný za sociální věci a neziskový sektor či starosta Chrudimi Jan Čechovský. Chybět nemohl ani Václav Krása, předseda NRZP ČR; ministryni D. Stehlíkovou zastupovala ředitelka kabinetu PhDr. Romana Hůlková.
Na uspořádání akce se podílely Pardubický kraj, město Chrudim a na místě hlavních partnerů, kromě pojišťoven Kooperativa a Adriatic Curatio, také České dráhy, a. s. Naše akciová společnost zdarma přepravila účastníky, včetně speciálně posílených vlaků do Pardubic. Odtud se pak jelo autobusy objednanými NRZP do Chrudimi. Hostitelské a asistenční služby se vzorně ujaly studentky chrudimské střední zdravotnické školy.
A kdo získal výroční ocenění Mosty v letošním pátém ročníku?
V první kategorii - cena pro instituce veřejné správy - "zabodovalo" město Klatovy, které obnovilo historickou budovu Dominikánského kláštera a vybudovalo v ní Regionální centrum sociální integrace a celoživotního vzdělávání. Mezi nestátními subjekty - kategorie druhá - komise vybrala občanské sdružení Trianon z Českého Těšína, a to za přípravu a postupné zavádění systému pracovní integrace osob se zdravotním postižením v rámci Regionálních center pomoci a mobility. Zvláštní cenu za celoživotní práci pro lidi s tělesným postižením a za prosazování jejich práv získala, bohužel již in memoriam, Zdenka Hanáková.
Zvláštních cen bylo letos výjimečně více. Za celoživotní činnost tuto cenu komise udělila psychiatrovi Janu Pfeifferovi, zakladateli organizace Fokus, jež se snaží poskytovat alternativu lidem s duševním onemocněním. Další zvláštní cenu dostal Český svaz ledního hokeje, který vytvořil podmínky pro přípravu národního reprezentačního týmu tělesně postižených hokejistů, včetně jejich účasti na Mistrovství Evropy 2007. Čeští sportovci vybojovali druhé místo v tzv. sledge hokeji (hokej, který se hraje na sáňkách a ty mají místo skluznic bruslové nože). V letošním ročníku bylo nominováno celkem 90 projektů a osobností: nejvíce v kategorii pro nestátní subjekty (42) návrhů, do kategorie zvláštní cena bylo přihlášeno 28 osobností a do kategorie instituce veřejné správy 20 projektů.
Hodnotný byl i doprovodný kulturní program v údajně nejhezčím sále Pardubického kraje. Zahájilo jej vystoupení Vihanova kvarteta (které, kromě klasiky, "uchopilo" i tři variace na Beatles), několik písniček dali k lepšímu Ilona Csáková a Ladislav Kerndl. Zlatým hřebem v závěrečném "kousku" L. Kerndla a zároveň překvapením pro všechny přítomné byl balet na vozíčcích. Jedna z nominovaných, Tereza Vejsadová, toto vystoupení připravovala skoro tři roky s dětmi se zdravotním postižením z Ostravska z uskupení Setkání.
Spokojeni byli účastníci slavnostní akce i s železniční dopravou. Vzhledem k tomu, že autobusy na rameni Pardubice-Chrudim (kde zároveň shodou okolností paralelně fungovala i náhradní autobusová doprava jiného dopravce) se přeci jen maličko potýkaly s kapacitními problémy, cestování vlaky ČD si zapsalo významné plus. Vozíčkáři cestovali předhlášenými běžnými vlaky ČD, pouze rychlík na rameni Liberec-Pardubice jel mimořádně nikoliv standardním motorovým vlakem, ale klasikou posílenou o dva služební vozy se zvedací plošinou. Ocenil to i Bc. Jiří Nohovec, specialista odboru 16 GŘ ČD. Uzlová žst. a Krajské centrum osobní dopravy Pardubice, jehož zaměstnanci asistovali u zvedacích plošin u vlaků, přepravu zvládly naprosto perfektně: Opatření ČD se ukázala jako dostačující i přesto, že několik postižených přijelo jinými vlaky, než bylo plánováno.
A samotní vozíčkáři? Letos jedu vlakem podruhé, bylo to bez problémů, možná jen že v motorovém vlaku je víc prostoru, říká Jindřich Uhlíř. Jeho spolucestující Jan Handlovič s úsměvem dodává, že občas při jeho cestování něco "zaskřípe" a že telefonickou objednávku dráhy trochu "zvrtají". Někdy prostě nejsou připraveny, že nás budou překládat. Problémy jsem měl ale jen při své první cestě mezi Libercem a Pardubicemi, kdy si mě tamější zaměstnanci předávali jak o horký brambor. Ale od té doby už se mi tu vlakem jezdí dobře, uzavírá naše povídání.

Martin Navrátil


Asistování a pomoc při vystupování a nastupování v Pardubicích hl. n. obstarávali pánové Radek Machovský (zleva) a Tomáš Sejkora. Druhý zprava je Jiří Beran, doprovázející vlak R 987, všichni z VDOD Pardubice.
Foto: AUTOR
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se vám líbí nádraží Pardubice hl.n.?(známkujte jako ve škole)

1 53.3% (139)
2 14.9% (39)
3 10.7% (28)
4 3.4% (9)
5 17.6% (46)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.