Betlémské světlo

11. prosince 2007 v 21:30 |  zajímavosti

Betlémské světlo rozveze vlak

11.12.2007
Rozvážení Betlémského světla se již stalo novodobou tradicí českých Vánoc. Velkou zásluhu na tom mají brněnští skauti, kteří stáli v roce 1990 u zrodu celé akce. S myšlenkou Betlémského světla se ve zmíněném roce seznámili na vídeňské jamborce - mezinárodním setkání skautů a skautek z celého světa a již na podzim téhož roku začali připravovat českou verzi.

Z mnoha nápadů se jevily dva jako velmi nosné a životaschopné. Jednak ukázat členům skautských oddílů, že o vánocích nejde ani tak o kupu dárků a cukroví, ale o to, prožít vánoce v klidu a pohodě s těmi, které máme rádi a oni nás, že mnoho radosti mohou udělat i bez peněz svou chutí k této atmosféře přispět. A když ještě k tomu přidají skautskou službu a roznesou Betlémské světlo ve svém okolí sousedům, zjistí, kolik zajímavých lidí s různými životními příběhy kolem sebe mají.

Prvním prubířským kamenem byla první jednání s železničáři o tom, zda skauty s lucernami do vlaku budou vůbec ochotni vzít. A protože při prvním rozvozu ani žádný vagon nezapálili, mohli jezdit i v dalších letech. Ohlasy na cestu prvních skautských kurýrů byly velmi potěšující. Skauti a skautky musely celou cestu vysvětlovat a vykládat nejen o Betlémském světle, ale i skautingu jak spolucestujícím, tak průvodčím. Jejich nadšení a zapálení pro věc se přenášelo na okolí a jejich zásluha na rozšíření této akce je nesporná.

Letos přiveze Betlémské světlo z Vídně na brněnské hlavní nádraží souprava pendolino. Stane se tak v sobotu 15. prosince v 17.05 hodin na vleku SuperCity 74 Smetana. Z Brna pak skauti 22. prosince rozvezou novodobý symbol Vánoc vlaky po celé republice. Ve vytipovaných stanicích bude možno připálit si plamínek od místních členů Junáku.

Seznam vlaků rozvážejících Betlémské světlo a další informace najdete na internetové stránce www.betlemskesvetlo.cz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se vám líbí nádraží Pardubice hl.n.?(známkujte jako ve škole)

1 53.3% (139)
2 14.9% (39)
3 10.7% (28)
4 3.4% (9)
5 17.6% (46)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.