ocenění průvodčí z Pardubic

12. listopadu 2007 v 9:29 | Železničář |  zajímavosti
Kvalifikovanou první pomocí přispěla k záchraně života zraněné dívky

Lhostejnost bolí

Loňský čtvrtý červen zůstane vlakvedoucí Aleně Doležalové z Regionálního centra vlakového doprovodu Pardubice navždy v paměti. V osudný den doprovázela pravidelný osobní vlak Pečky- Praha, vedený patrovou jednotkou City Elefant. Po příjezdu do Českého Brodu vystoupila z vlaku skupina mladších cestujících, kteří, ač varováni výstražnými cedulemi, se od vlaku vydali, místo podchodem, přímo přes traťové koleje k nádražní budově. Mezi nimi byla i osmnáctiletá Zuzka ze Slovenska, která měla na uších sluchátka od walkmana, za což málem zaplatila životem.
Těsně po rozjezdu ze stanice jsem v předním dílu soupravy City Elefant slyšela obrovskou ránu na boku vozidla, zavzpomínala paní Alena. Ve vteřině mi došlo, že jsme asi někoho srazili. Okamžitě jsem zavolala strojvedoucího, aby zabrzdil, což se po pár vteřinách za použití rychlobrzdy opravdu podařilo. Po odblokování dveří jsem oběhla jednotku a zjistila, že v kolejišti nehybně leží člověk. Obrátila jsem se a rychle běžela zpět pro lékárničku. Při vší smůle mi v běhu vypadl mobilní telefon a rozbil se. Naštěstí již během mých "dostihů" někdo stačil zavolat záchrannou službu.
Dívka, která nehybně ležela s ošklivým zraněním hlavy v kolejišti, doplatila nejen na svoji neukázněnost, ale také na to, že díky nahlas puštěné hudbě přeslechla rozjíždějící se vlak. Bohužel jsem za svoji jedenáctiletou éru na dráze zažila již několik nepěkných úrazů, včetně smrtelných nehod, takže jsem v prvních chvílích konala naprosto bez emocí, s rozvahou, racionálně. Všechno mně ale došlo až druhý den večer.
Nicméně nejprve jsem zraněnou zajistila ve stabilizované poloze, i jazyk, aby jí nezapadl, a očekávala nervový posttraumatický šok, který po takovém zranění běžně nastává. Určitá zkušenost a připravenost mně naštěstí zbavila prvotních emocí, a tak i díky kolegovi vlakvedoucímu Ladislavu Vyhlídalovi jsem všechno zvládala bez problémů, a to až do příjezdu záchranné služby. Co ale nemohu pochopit, že mně nikdo, kromě zmiňovaného kolegy a jedné neznámé dívky, nepřišel na pomoc. Všichni cestující se jen zvědavě dívali, kibicovali do mých oživovacích pokusů a hlavně se zajímali, kdy už konečně odjedeme. Z takové ubohosti a lhostejnosti je mi opravdu špatně, říká s neskrývaným znechucením paní vlakvedoucí.
Na závěr dodejme, že zásluhou rychlé pomoci Aleny Doležalové a neprodleného leteckého transportu byl život zraněné osmnáctileté dívky zachráněn. Za svoji odvahu byla paní Doležalová letos ke Dni železnice oceněna generálním ředitelem Českých drah.

MARTIN HARÁK


Paní Doležalová běžně doprovází osobní vlaky mezi Pardubicemi a Prahou. Na snímku je zachycena v době svého osobního volna.
Foto: AUTOR
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se vám líbí nádraží Pardubice hl.n.?(známkujte jako ve škole)

1 53.3% (139)
2 14.9% (39)
3 10.7% (28)
4 3.4% (9)
5 17.6% (46)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.