Bezdomovci na fontáně u nádraží

25. července 2006 v 22:09 |  černá kronika

Bezdomovci na fontáně u nádraží

Pardubice - Denně čekám na zastávce městské hromadné dopravy na spoj a je opravdu hezké dívat se na zrekonstruovanou fontánu. Vždy mě napadne, jak je to od města krásné, že bezdomovcům vytváří tak pěkné prostředí. Nejen, že zaplní polovinu laviček, navíc se ve fontáně koupají a znečišťují prostředí a okolí. Je mi líto, že to nikoho nezajímá. Když přijede policie, ani si těchto lidí nevšimne, i když se někdo válí třeba podnapilý na zemi. Myslím si, že by tito lidé měli mít ze strážců pořádku alespoň respekt. Bohužel tomu tak není.Nezbrojím proti všem bezdomovcům, v dnešní době to nemají někteří lidé jednoduché, ale tahle parta u nádraží na alkohol vyžebrá a jejich věkový průměr je zhruba šestnáct až pětatřicet let a přitom pracovní místa jsou volná neustále. Je zajímavé, že v Hradci Králové takovou partu nepotkáte...
(P a r d u b i c k é n o v i n y 22.7.2006)

PS: Městská Policie Pardubice byla vyrozuměna o snaze ČD vytlačit problémové osoby z prostor železniční stanice Pardubice.Toto se díky najmutí bezpečnostní agentury daří a tyto závadové osoby jsou vytlačeny důslednou kontrolou staničních prostor mimo budovu ČD.Tímto vzniká stav,který je popsán v uvedeném příspěvku.Městská Policie Pardubice má snahu zlepšit stav před budovou UŽST Pardubice hl.n.Stačí bezplatně zavolat linku 156.
strážníci Městské Policie Pardubice často kontrolují prostory železniční stanice.Často musí řešit porušování zákazu kouření před dveřmi do vestibulu odbavovací haly.V rámci kontrol nádraží se věnují i veřejnému pořádku u fontány.Tento prostor je monitorován kamerou policie.
Podle náměstka primátora Jiřího Razskazova dostávala v minulosti radnice velké stížnosti na chování asociálních lidí před nádražím Českých drah a obchodním domem Tesco. Na tyto dvě lokality se proto policisté zaměřili a je zde relativní klid. "Ale tyto lidi z města nevyženete, přemístí se jinam," říká. Nejméně přitom radnici vadí, pokud přebývají tam, kde nyní momentálně jsou. "Na jedné louce za Globusem. Ale to je potud, dokud jsou vedra. Jakmile se ochladí, vrátí se zpátky na nádraží a jinami. Budou s tím problémy," očekává primátor, který již obdržel i čísla a podrobnější informace o dotyčných osobách. "Máme je zmapované, víme, kolik jich je z Pardubic, tuším jedenáct, zbytek je mimopardubických. Měli jsme k dispozici i fotografie, není to dobrý pohled na ně.Uvědomujeme si to. Chtěli bychom pomoc, ale...," říká Jiří Stříteský.
Bezdomovci i gangy
Kmenová komunita problémových lidí podle radnice čítá zhruba šestatřicet osob, k nim se řadí další, kteří přijíždějí do Pardubic a zase odjiždějí jinam. Tato širší skupina pak obnáší kolem osmi desítek osob žijících na okraji společnosti. "Bezdomovci nám vadí z hlediska hygieny a obtěžování, ale na Zborovském náměstí a v Tyršových sadech jde především o mladé lidi, spíše gangy a skupiny," upřesňuje primátor.
Mezi broblémové osoby patří i bezdomovec Roztočil
TULÁCI. Bezdomovci zmizeli z centra
V Pardubicích žije asi 180 tuláků
Pardubice - Městským strážníkům se podařilo dostat bezdomovce z nádraží a od obchodního domu Tesco. Otázkou však je, zda za přemístěním tuláků na okraj města nestojí spíše teplé letní počasí než policejní akce.
Politici z pardubického magistrátu se tak obávají, že až opět udeří zima, tak skupinky lidí bez střechy nad hlavou se znovu objeví na dobře známých místech. Cestu do azylového domu si najde jen hrstka z nich.
Pardubičtí strážníci tak dlouho kontrolovali doklady tulákům v centru města, až je vypudili pryč. Skupinky bezdomovců teď pobývají na místech, kde vadí méně lidem
V Pardubicích žije až sto osdmdesát bezdomovců. Mnozí z nich v centru města popíjejí alkohol a žebrají od lidí peníze. Politici z magistrátu se proto rozhodli, že často opilé tuláky z centra města vypudí.
Násilím je sice vyhnat nemohli, pomohlo však, když si strážníci zavedli jejich evidenci: často jim kontrolovali doklady, a dokonce je i fotili. Dnes už žebráci u obchodního domu Tesco nepolehávají.
"Strážníci jim tak dlouho u Tesca znepříjemňovali život, až se bezdomovci rozhodli přemístit. Momentálně se třeba scházejí na louce u obchodního domu Globus nebo u lihovaru," říká Razskazov. Jenže sami politici přiznávají, že až se znovu ochladí, bezdomovci se okamžitě vrátí zpět.
Zbavit se bezdomovců úplně nebo alespoň snížit jejich počet se v Pardubicích zřejmě nepovede nikdy. Lidé bez domova totiž často migrují a Pardubice, které leží na významném železničním uzlu, jsou oblíbenou zastávkou. "Pardubice jsou hlavně tranzitní město," říká Jan Mandys, vedoucí pardubického azylového domu.
"Vedeme si velmi pečlivé statistiky lidí, kteří k nám přijdou, a chodíme i do terénu. Podle našich dat se momentálně po Pardubicích pohybuje asi sto padesát lidí bez střechy nad hlavou. Může to být i o trochu více. Toto číslo platí plus minus už pár let," říká Mandys.
Že většina lidí bez domova, kteří pobývají v Pardubicích, pocházejí odjinud, potvrdili i strážníci. Legitimovali celkem asi pětatřicet bezdomovců a jen každý třetí přitom pocházel z Pardubic.
"Jedenáct lidí, které policisté kontrolovali, mělo trvalé bydliště v Pardubicích," dodává Razskazov.
Městská policie nemůže proti tulákům dělat téměř nic. "Šance trvale s tím něco udělat bohužel nejsou moc velké. Oni se rozhodli, že pro ně neplatí žádná pravidla, a tedy ani sankce. Pokuty, co jim uložíme, nikdy nezaplatí a jsou vlastně nevymahatelné. Jiné donucovací prostředky v demokratické společnosti nejsou ale možné," řekl před časem velitel městských strážníků Petr Kvaš.
V některých městech však určitou cestu, jak zabránit bezdomovcům otravovat lidi u obchodů, přece jen našli. Kvaš by je rád napodobil. "Zvažujeme, zda by určitou pomocí nebylo vydání zákazu žebrání v určitých lokalitách, podobně jako to je v Praze a chystá se to v Plzni. Tyto osoby by potom bylo možné jednodušším způsobem vykázat z těchto míst," myslí si Kvaš.
Vadí vám bezdomovci?
* Jak to vidí
Je to velký problém naší společnosti. Osobně ty lidi vnímám jako většina občanů velmi negativně. Nejvíce mne rozčiluje, že bezdomovci často nechtějí se svou situací nic dělat. Navíc mám dojem, že jim často i náramně vyhovuje. Svoje problémy tak v klidu utápějí v alkoholu a kdo ví v čem ještě a otravují slušné lidi žebráním. Bohužel musím dodat, že žádný zázračný lék na tento problém nemám.
Naopak mám obavy, že lidí bez střechy nad hlavou bude přibývat. A to nejen v Pardubicích.

Do azylového domu? Jen za střízliva

Pardubice - Žádný alkohol a žádné drogy. To jsou hlavní dvě podmínky vstupu do městského azylového domu pro muže v Pardubicích. V něm už dvanáct let poskytují služby mužům bez střechy nad hlavou. Nabito je v noclehárně hlavně v zimě, ale ani v létě nejsou postele pro bezdomovce prázdné.
"Kapacita noclehárny je deset lůžek. Teď tady přespí maximálně tak pět lidí, ale když jsou velké mrazy, tak musíme vymýšlet náhradní řešení, aby se tady vyspalo až dvacet bezdomovců," říká vedoucí projektu pomoci lidem bez střechy nad hlavou Jan Mandys.
Za noc ve skromném pokojíku se dvěma židlemi, stolem a třemi palandami dá bezdomovec z Pardubic čtyřicet korun a přespolní sto.
Ale centrum poskytuje i jiné služby. "Pomáháme těm lidem přežít. Kolikrát tady ani nespí, ale mohou se u nás umýt, vyprat si a něco sníst. Mohou si u nás vydělat prodejem časopisu Nový prostor i trochu peněz. Jde o to, abychom pomohli těm lidem zpět do normálního života," vysvětluje Mandys.
Toho v domě všichni dobře znají. "Dobrý den, pane Mandys," zdraví u vchodu vedoucího bezdomovec, který by mohl být jeho otec. Jde se na chvíli schovat před vedrem.
"Přijmeme každého, kdo je střízlivý a chová se slušně. Alkohol jsem nosit vůbec nesmí, a když někdo přijde evidentně opilý nebo je agresivní, tak ho vykážeme. Když však uděláme nějaký zátah na alkohol, tak se lidé nějaký čas našemu zařízení vyhýbají," usmívá se Jan Mandys.
To, že žádná šťára asi delší dobu neproběhla, dokazuje skupinka bezdomovců, kteří se chystají centrum navštívit. "Pojď, rychle to dopijeme. Přece to nebudeme vylejvat," domlouvají se před vchodem do domu a přitom chvatně dopíjejí zbytek vína. Bez alkoholu si většina bezdomovců život nedokáže představit.
Podle Mandyse projdou ročně zařízením stovky lidí. Přitom značná část z nich je velmi mladá. "Denním centrem ročně projde asi tři sta nových lidí. Z toho je tak padesát mladších šestadvaceti let. Mladí lidé mají také často problémy s drogami," říká mladík. Svou práci dělá evidentně rád, a tak ho jen mrzí, že ji nemůže dělat v lepších podmínkách. "Působíme tady ve velmi stísněných prostorách. Mám v hlavě velké plány, jak to tady vylepšit, ale vše je otázka peněz. Věřím, že hlavně z fondu Evropské unie na nás něco v příštích letech zbude," dodává Jan Mandys.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Vítáte zřízení soukromé bezpečnostní agentury v UŽST Pardubice hl.n.

ano - nemám pocit bezpečí 19.6% (20)
ano - ale cítím se bezpečně 43.1% (44)
ne - prostory UŽST jsou bezpečné 6.9% (7)
ne - jsou to vyhozené peníze 5.9% (6)
pořádek má zajistit Policie 24.5% (25)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.