výtah z SPPO pro vozíčkáře

5. května 2006 v 13:22 |  bezbariérovost
V Ý T A H Z S P P O
Přeprava osob s omezenou schopností pohybu a orientace a přeprava osob na vozíku pro invalidy
150. Cestující s omezenou schopností pohybu a orientace mají ve vozech ČD právo na místo k sezení na sedadlech pro ně vyhrazených a označených. Pokud není u těchto osob jejich právo na místo k sezení zřetelně patrné, prokazují svůj nárok příslušným průkazem.
151. Cestující na vozíku pro invalidy přepravují ČD i s vozíkem a průvodcem ve vozech umožňujících takovou přepravu (šíře vstupních dveří na představek), ve vozech přizpůsobených takové přepravě (zvedací plošina, oddíl pro invalidy apod.) nebo ve služebních vozech.
152. Přepravu cestujících na vozíku, pokud nepotřebují žádnou asistenci zaměstnanců ČD, není nutné předem objednávat.
153. Přepravu ve služebním voze, použití plošiny ve voze, který jí je vybaven, případně použití mobilní zvedací plošiny ve stanicích, které jí jsou vybaveny, je třeba projednat s nástupní nebo jinou vhodnou stanicí alespoň 24 hodin před pravidelným odjezdem vlaku.
154. Bližší informace o vlacích, ve kterých jsou zařazeny vozy přizpůsobené přepravě cestujících na vozíku pro invalidy (příp. služební vozy) a stanicích vybavených mobilní zvedací plošinou, poskytnou zaměstnanci železničních stanic.
155. Objednávka zařazení vozu se zvedací plošinou příp. vozu přizpůsobeného přepravě cestujících na vozíku pro invalidy) do vlaku, ve kterém tento vůz není pravidelně řazen, musí být uplatněna v nástupní stanicí nejpozději 6 dnů před uskutečněním přepravy. V objednávce je nutno uvést: jméno a adresu cestujícího, číslo jeho průkazu ZTP/P (ZTP), datum odjezdu a číslo vlaku (eventuelně náhradní termín), způsob vyrozumění o vyřízení objednávky (telefon či jiné spojení).
Přijetím objednávky se ČD zavazují k jejímu přezkoumání, přijetí neznamená její potvrzení. Objednávky zařazení vozu může být odmítnuta, pokud ji ve zvoleném vlaku či trase nelze z provozních či technologických důvodů realizovat. Potvrzení nebo zamítnutí objednávky sdělí ČD objednavateli nejpozději 2 dny před plánovanou přepravou.
156. Přeprava cestujících na vozíku může být odmítnuta, je-li kapacita vlaku pro takovouto přepravu vyčerpána nebo ji ve zvoleném vlaku nelze vůbec realizovat nebo nelze-li cestujícího s vozíkem dopravit na nástupiště až k vlaku.
157. Vozík pro invalidy musí být vždy opatřen funkční ruční brzdou k zajištění vozíku ve voze.
158. Cestující si, mimo případů použití zvedací plošiny, sám zajišťuje naložení či vyložení do vozu a z vozu, přičemž zaměstnanci ČD na požádání dle možností pomohou.
159. Při objednané přepravě dle čl. 155 se cestující dostaví do nástupní stanice alespoň 30 minut před pravidelným odjezdem vlaku a přihlásí se na pracovišti určeném při potvrzení objednávky.
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.